Naukowcy zidentyfikowali aż 161 indywidualnych związków, w tym terpeny, estry terpenoidów i alkohole, z których wiele przyczynia się do charakterystycznego zapachu i właściwości terapeutycznych olejku ylang-ylang. Pozyskiwany z egzotycznych kwiatów drzewa kananga pachnącego olejek kryje w sobie całe mnóstwo korzyści zdrowotnych oraz pielęgnacyjnych. Jego zapach jest słodki i niezwykle zmysłowy, wręcz hipnotyzujący – sprawia, że od lat cieszy się niesłabnącą popularnością.
Olejek ylang-ylang ma wiele dobroczynnych właściwości. Zacznijmy od tego jak wpływa on na naszą kondycję emocjonalną. Jego wyjątkowy zapach wycisza umysł i łagodzi stany napięcia czy stresu. Inhalacja tego olejku może przynieść upragnioną ulgę i wyciszenie dla osób, które mają tendencję do zamartwiania się. Ylang-ylang subtelnie wpływa na nasz układ nerwowy i jest doskonały dla osób poszukujących odprężenia i relaksu. Systematyczne korzystanie z jego naturalnych właściwości może również wpłynąć na poprawę samopoczucia, co czyni go niezastąpionym sprzymierzeńcem w przeciwdziałaniu stanom depresyjnym. Wspomina się, że korzystanie z oljeku ylang-ylag może być wsparciem dla kobiet borykających się z depresją poporodową. Nic więc dziwnego, że jest chętnie stosowany w aromaterapii, a jego relaksujące działanie idealnie pasuje do praktyk medytacyjnych lub innych technik poprawiających dobrostan psychiczny i fizyczny.
W 2004 roku opublikowano badanie, które wskazuje na to, że może on pomóc osobom cierpiącym na nadciśnienie i tachykardię, czyli przyspieszone bicie serca (często występujące np. w chorobach tarczycy). Olejek ten bowiem wykazuje działanie hipotensyjne, a substancje aktywne obecne w składzie olejku, takie jak linalol i geraniol, wpływają na obniżenie aktywności układu współczulnego. To wprost prowadzi do zmniejszenia napięcia nerwowego, a w konsekwencji do obniżenia ciśnienia krwi. Wdychanie olejku ylang-ylang spowolnia rytm serca, co jest szczególnie korzystne dla osób z tachykardią. Efekt ten jest prawdopodobnie związany z działaniem olejku na centralny układ nerwowy, gdzie promuje on stan relaksacji i spokoju. W badaniach stwierdzono, że regularne stosowanie aromaterapii z użyciem olejku ylang-ylang może prowadzić do zauważalnego zmniejszenia ciśnienia krwi oraz spowolnienia akcji serca.
„Wyniki naszego badania wskazują, że wdychanie olejku ylang-ylang znacząco obniża ciśnienie krwi oraz tętno u zdrowych dorosłych. Efekty te mogą być przypisywane działaniu uspokajającemu olejku, co sugeruje jego potencjalną wartość terapeutyczną w leczeniu nadciśnienia i tachykardii.”
Olejek ylang-ylang docenili już nasi przodkowie – od wieków wiemy, że jest to skuteczny afrodyzjak. Jego słodki, zmysłowy aromat potrafi pobudzić zmysły, wzbudzając uczucia namiętności. W kulturach Azji, gdzie drzewo kananga pachnąca jest uprawiana, płatki kwiatów ylang-ylang często są wykorzystywane podczas ceremonii ślubnych, co ma na celu zapewnienie nowożeńcom miłości i harmonii. Zgodnie z tamtejszymi wierzeniami, rozsypuje się je na łożu nowożeńców, aby wzmocnić uczucia między partnerami i pobudzić ich namiętność. Dodatkowo, płatki te według wierzeń mają też chronić parę przed negatywnymi emocjami, takimi jak zazdrość, zawiść czy złość i powinny zapewnić zakochanym życie pełne zgody i spokoju. Ten zwyczaj podkreśla nie tylko romantyczne, ale także ochronne właściwości ylang-ylang, które są głęboko zakorzenione w kulturze Indonezji. Aktualnie olejek ten jest powszechnie stosowany w produkcji luksusowych perfum, olejków do masażu oraz świec zapachowych. Produkty te tworząc atmosferę sprzyjającą bliskości i romantycznym chwilom. Z powodzeniem możemy dołączyć zakup olejku ylang-ylang do naszej to do listy przed planowaną randką ?
Co więcej, olejek ylang-ylang znajduje zastosowanie w pielęgnacji skóry i włosów, dzięki swoim właściwościom nawilżającym, regenerującym i odżywczym jest często wykorzystywany w kosmetykach do skóry suchej, wrażliwej oraz ze skłonnością do trądziku. Redukuje wydzielanie sebum, co przyczynia się do zmniejszenia problemów z cerą tłustą. Jest znany z właściwości antyoksydacyjnych – chroni skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, co z kolei jest niezwykle ważne w profilaktyce przeciwstarzeniowej. Dzięki olejkowi ylang-ylang skóra odzyskuje zdrowy blask, elastyczność, a jej tekstura jest gładka i miękka, więc każda dbająca o siebie osoba może go wrzucić do swojej naturalnej kosmetyczki.
Jeśli chodzi o pielęgnację włosów, ylang-ylang również ma wiele do zaoferowania. Jego regularne stosowanie sprawia, że włosy stają się miękkie, lśniące i wzmocnione. Olejek możemy dodać do ulubionego szamponu, odżywki lub maski jeśli pragniemy wzmocnienia cebulek włosów oraz zapobiegania ich wypadaniu. Osoby borykające się z łupieżem również mogą skorzystać z jego dobroczynnych właściwości - działa on kojąco na skórę głowy, ponieważ skutecznie radzi sobie z podrażnieniami i stanami zapalnymi.
Olej ylang-ylang może być stosowany w przypadku bólów mięśni, stawów, a nawet bólów głowy. Jego delikatne, ale skuteczne działanie sprawie że możemy go traktować jako naturalny środek przeciwbólowy i przeciwzapalny. Może stanowić idealne rozwiązanie dla osób, które poszukują naturalnych alternatyw dla leków przeciwbólowych. Stosowany w formie masażu, kompresów czy dodawany do kąpieli, olejek ten przynosi ulgę w różnych dolegliwościach bólowych, jednocześnie relaksując ciało i umysł.
Jak sami widzicie, olejek ylang-ylang to dość wszechstronny produkt. Warto się w niego zaopatrzyć, gdyż jego szerokie zastosowanie w pielęgnacji i dobroczynne działanie na wiele aspektów naszego zdrowia może ulepszyć ogólną jakość naszego życia. Jego właściwości afrodyzjakalne mogą dodać klimatu w sypialni, by później uspokoić rytm naszego serca, a na koniec wyciszyć ciało i umysł po całym dniu. Czy olejek ylang-ylang to też już Twój faworyt?
Zostaw odpowiedź Anuluj odpowiedź